O FLL Junior

firstilego

CO TO JEST FLL JUNIOR?

Nigdy nie jest za wcześnie aby odkryć NAUKĘ

FIRST® LEGO® League Junior został stworzony jako wspólna inicjatywa Amerykańskiej fundacji  FIRST® (For Inspiration and Recognition of Science and Technology) i LEGO® żeby zachęcić dzieci w wieku od 6 do 10 lat do odkrywania nauki. Wyzwanie zostaje przedstawione dzieciom poprzez kolorowe klocki, które są im doskonale znane.

Drużyna (maksymalnie 6 uczestników) wraz z dwoma trenerami odkrywa i zgłębia istniejący problem taki jak źródła energii, segregacja śmieci, czy współistnienie ludzi i zwierząt. Drużyna tworzy POKAŻ MI plakat który prezentuje drużynę i ich odkrycia. Drugim krokiem jest zbudowanie poruszającego się modelu z klocków LEGO®. Podczas naukowej podróży dzieci uczą się pracy w grupie oraz odkrywają fascynujący świat nauki i technologii. W centrum konkursu są Podstawowe Wartości FLL Junior takie jak szacunek, dzielenie się doświadczeniem czy krytyczne myślenie. Na koniec każdego sezonu drużyny spotykają się na wystawie żeby zaprezentować swoje osiągnięcia, podzielić się pomysłami oraz wspólnie się bawić.

DRUŻYNA I TRENER

Drużyna składa się z maksymalnie 6 uczestników w wieku od sześciu do dziesięciu lat. Dzieci nie mogą być młodsze ani starsze. Granicą jest 1 stycznia roku, w którym zostało ogłoszone wyzwanie. Granicą dla sezonu FLL Junior 2018/2019 jest 1 stycznia 2018 co znaczy, że dzieci które nie skończyły 6 lat lub skończyły 10 lat przed 1 stycznia 2018 nie mogą wziąć udziału w konkursie.

Drużyna FLL Junior jest wspierana przez minimum jednego trenera (koniecznie pełnoletniego). Trener jest osobą kontaktową dla organizatorów wystawy. Towarzyszy on drużynie i motywuje ją w czasie przygotowań oraz podczas wystawy,

Czy aby zostać trenerem jest potrzebna specjalistyczna wiedza?

W FLL Junior wiedza techniczna i nie-techniczna jest mile widziana i istotna. Kluczem do sukcesu nie jest tylko wiedza techniczna ale przede wszystkim kreatywność. Każdy członek drużyny wnosi do niej swój unikalny talent który warto wykorzystać.

Jako trener powinieneś być zainteresowany nauką i technologią. Dodatkowo trener powinien pomagać dzieciom uczyć się i odkrywać nowe rzeczy. Jednak żadna specjalistyczna wiedza nie jest wymagana. Dla każdego, kto chce zostać trenerem FLL Junior mamy specjalnie przygotowane materiały.

JAKIE MATERIAŁY SĄ POTRZEBNE?

  • Zestaw do zbudowania konstrukcji – Polecamy wykorzystanie zestawu LEGO® WeDo (wszystkie wersje) do zbudowania konstrukcji konkursowej. Jednakże wszystkie materiały LEGO® są dozwolone aby sprawić by konstrukcja się poruszała
  • Zestaw Motywacyjny – Każda zarejestrowana drużyna otrzymuje tak zwany Zestaw Motywacyjny. Zestaw ten składa się z około 550 elementów LEGO®, 8 minifigurek i 6 płytek do budowania o wymiarach 16×16 cm. Pracę nad projektem i modelem polecamy zacząć od wykorzystania Zestawu Motywacyjnego. Co roku mamy nowy Zestaw Motywacyjny.
  • Klocki LEGO® – Zestaw do zbudowania konstrukcji oraz Zestaw Motywacyjny są wystarczające aby wykonać projekt i konstrukcję FLL Junior. Oczywiście, jeśli drużyna chce, można wykorzystać dodatkowe elementy LEGO®

JAK DUŻO CZASU POTRZEBUJĘ?

Jako trener powinieneś spotykać się z drużyną raz w tygodniu przez cały okres przygotowań (około 12 tygodni). Dodatkowo trener towarzyszy drużynie podczas Wystawy.

Drużyna potrzebuje dokładnie tyle samo czasu. To jest jak uprawianie sportu. Im więcej czasu poświęcisz na przygotowania i ćwiczenia tym większy osiągniesz sukces.

JAKIE SĄ KOSZTY?

Opłata rejestracyjna na FLL Junior kosztuje 740 złotych (w sezonie 2019/20) za drużynę. Opłata rejestracyjna zawiera:

  • Dokumenty Wyzwania – Co roku jest nowy temat i dokumenty, stworzone we współpracy z ekspertami związanymi w aktualnym tematem Wyzwania.
  • Zestaw Motywacyjny – Zawiera różne elementy LEGO, klocki, minifigurki i płytki do konstrukcji. Od końca sierpnia zestawy będą wysyłane do zarejestrowanych drużyn (wysyłka wliczona w cenę).
  • Materiały dla Trenera – Porady, linki, Podręcznik Trenera.
  • Przewodnik Spotkań Drużyny (pdf) – Przewodnik który pomoże przeprowadzić od sześciu do dwunastu spotkań. W podręczniku znajduje się godzinny plan zajęć.
  • Inżynierski Notes (pdf) – Notes dla drużyny, który można wykorzystać na każdym spotkaniu. W notesie znajdują się zadania do wykonania oraz miejsce na notatki i rysunki.

PODSTAWOWE WARTOŚCI FLL JUNIOR

Podstawowe Wartości FLL Junior to fundament całego programu. Jest to jeden z kluczowych elementów odróżniających FLL Junior od innych programów przeznaczonych dla dzieci. Uczestnicy przestrzegając Podstawowych Wartości uczą się, że przyjazna konkurencja, wzajemne wsparcie, wspólne wypracowanie rozwiązania, pomaganie sobie nawzajem są podstawą pracy zespołowej.

  • jesteśmy drużyną
  • pracujemy razem. Nasz Trener pomaga nam się uczyć ale odpowiedzi na pytania znajdujemy sami
  • dzielimy się swoimi odkryciami z innymi
  • jesteśmy pomocni, mili, podczas pracy i zabawy traktujemy się z szacunkiem
  • wszyscy jesteśmy zwycięzcami
  • dobrze się bawimy!

NAGRODY

W FLL Junior każda drużyna jest wyróżniona za swoją pracę i nagrodzona podczas trwania wystawy.Przykłady możliwych nagród:

  • Niesamowite sposoby poruszania – Drużyna pracowała wspólnie by opracować niesamowity sposób poruszania się swojego modelu z wykorzystaniem silników LEGO.
  • Duch Przyjaznej Konkurencji – Wyróżnienie za kierowanie się podstawowymi wartościami FLL Junior. Ta drużyna była troskliwa, uprzejma i okazywała innym szacunek.
  • Na przeciw wszystkiemu – Za pokonanie przeciwności losu, które spotkały drużynę podczas przygotowań. Zespół ten potrafił improwizować, dostosowywać się do nowych warunków i pracować z pełną determinacją. Czcimy ducha przyjaznej konkurencji
  • Wysiłek i nauka – Za duży wysiłek, chęć uczenia się i próbowania nowych rzeczy. Ta drużyna zapracowała na swój sukces. Dzielimy się swoimi odkryciami z innymi
  • Kompleksowość i dekoracje – Za piękny model z cudownymi dekoracjami.
  • Wybuchowe pomysły – Za błyski, trzaski i wybuchy oparte na solidnych badaniach i innowacyjnych pomysłach. Zespół ten wykorzystał swoje niesamowite pomysły aby zaprojektować atrakcyjny plakat badawczy oraz zbudować model LEGO.
  • Solidna, stabilna konstrukcja – Ta drużyna rozumie i potrafi zastosować konstukcyjną wiedzę. Pozwala im to zbudować bardzo silną i stabilną konstrukcję.
  • Innowacyjna konstrukcja – Za przedstawienie kreatywnego myślenia. Ta drużyna zbudowana robota o świetnym wyglądzie i rewelacyjnej jakości bez instrukcji i pomocy.
  • Niesamowita współpraca – Za ciężką pracę nad tworzeniem drużyny. Ta drużyna wie, że razem mogą osiągnąć dużo więcej niż w pojedynkę.
  • Przygoda z FLL Junior – Ta drużyna stworzyła świetny plakat, który pokazuje ich przygodę z FLL Junior od samego początku do końca.

Poznaj tegoroczne wyzwanie FIRST® LEGO® League Junior

2018/2019 MISSION MOON