Przykładowy projekt badawczy

Nazwa drużyny:  Team Fanatic_MG_8007_8386767664_l

Jesteśmy drużyną szkolną składającą się z 4 dziewczyn i 5 chłopców, o średniej wieku 14 lat.

Nazwa rozwiązania: SMARTBAND

W szkole zaprezentowaliśmy rozwiązania dotyczącą opieki społecznej, które skłoniły nas do myślenia. Zostaliśmy poproszeni o rozwinięcie naszego projektu i sposobu myślenia o nowych technologiach, które mają na celu niesienie pomocy starszym ludziom. Eksplorując temat, wpadliśmy na innowacyjny pomysł, który pragnęliśmy rozwinąć.

Seniorzy zmagają się z wieloma problemami, które możemy pomóc im rozwiązać. IMG_22077484353425792928884Starsi ludzie zapominają gdzie w danej chwili się znajdują, mają problemy z wchodzeniem po schodach, a proste czynności jak robienie zakupów są dla nich wyzwaniem. Rozmawialiśmy z wieloma osobami zmagającymi się z problemami tej natury, włączając w to Eryka, mającymi otępienie starcze, wysokie ciśnienie oraz cukrzycę, a także z osobami pracującymi w Domach Samopomocy oraz z fanatykami nowych technologii.

Nasze rozwiązanie to cyfrowy zegarek/opaska o nazwie Smartband, który ma za zadanie pomagać seniorom. Ciężko pracowaliśmy nad tym, by nasz wynalazek był łatwy w obsłudze i inteligentny, tak by Eryk mógł rozwiązać swoje dotychczasowe problemy bez konieczności myślenia o nich.

Zegarek oparty jest na technologii OLED screen. Jest cienki, i co ważne FLL_FinalCE_2013_HNF_Paderborn_12188512276_ldobrze wygląda jak normalny zegarek.

Jak działa SMARTBAND?

– posiada mapę z GPS-em, można zobaczyć, gdzie znajduje się dana osoba, i bez problemu ją odnaleźć
– mierzy ciśnienie krwi i puls, jest wyposażony w alarm, który włącza się w sytuacji, gdy coś jest nie tak
– pasek mierzy temperaturę oraz potliwość
– nadajnik znajdujący się pod skórą na bieżąco mierzy poziom cukru we krwi
– posiada alarm, który wskazuje kiedy wziąć dane lekarstwa
– zegarek jest wodoodporny i posiada tryb bezpieczeństwa lotu
– posiada datownik, oraz funkcje takie jak zwykły zegarek
– opiekun dostaje powiadomienie jeśli zdarzy się nagły wypadek8741064914-c3dd872c
– można wbudować kartę ID oraz kartę medyczną, tak by osoby z opieki zdrowotnej mogły zeskanować wszystkie informacje dotyczące choroby i danych medycznych osoby.

Informacje dodatkowe

Chcielibyśmy by każda starsza osoba otrzymała ten zegarek za darmo. Pragniemy również by nasz produkt był dostosowywany do użytkownika, spersonalizowany np. gdy ktoś jest cukrzykiem, wyświetla mu się tylko poziom cukru we krwi itp. Chcemy również by każdy członek rodziny, po wcześniejszym wyrażeniu zgody przez seniora, miał wgląd w dokonywane przez urządzenie pomiary, za pomocą specjalnej aplikacji (do ściągnięcia).

Pojawia się tutaj dylemat natury etycznej. Czy sami możemy nosić ten zegarek? Odpowiadamy: tak, możemy. Cieszymy się z tego, że nasz zegarek może być noszony jako biżuteria, tak, że zakładanie go jest automatyczną czynnością.

Prezentacja

Napisaliśmy i wysłaliśmy dwa artykuły do lokalnej gazety. Odkąd wpadliśmy na ten pomysł, byliśmy w stałym kontakcie z lekarzem oraz managerem rejonowym z ośrodka opieki społecznej. Rozmawialiśmy również z lokalnym centrum innowacji zwanym Fabryka Rozwoju, Samsung oraz Fundacją Tryg. Zaprezentowaliśmy nasz projekt rodzicom i innym zespołom FLL. Wszystkim spodobał się pomysł i jego innowacyjność, dlatego postanowiliśmy w tym roku pójść na targi innowacji, by otrzymać wsparcie i wypromować nasz wynalazek.8741089938-03585582

W chwili obecnej mamy dwa foldery, które pokazują ogrom pracy włożony w projekt Smartband oraz koncepcję stojącą za nim. Informacje zamieszczone w tych folderach możemy wyświetlać w naszej strefie przygotowań podczas turnieju. Włożylismy wiele wysiłku w udekorowanie naszej strefy: dwa słupy reklamowe z obrazkami oraz wyjaśnieniem czym jest Smartband i jak działa oraz zdjęcia osób z którymi współpracowaliśmy podczas całego projektu.

Jako ćwiczenie wpływające korzystnie na pracę grupową postanowiliśmy upiec 300 ciasteczek i udekorować je motywami, tak by skłonić ludzi do myślenie o seniorach i o tym co mogą dla nich zrobić. Chcemy rozdać je podczas turniej wszystkim.